Blog > Komentarze do wpisu

Essential Killing

Z tego co ostatnio się rozglądam to zapanowała jakaś moda na TOP100 swoich ulubionych filmów. Fajna w sumie sprawa, ale ja ogłaszam wszem i wobec, że u mnie na blogu szybko nic takiego się nie pojawi. Powód? Za mało obejrzanych filmów. Wróć! Za dużo obejrzanych filmów – tak lepiej brzmi ;] No bo jak niby z miliarda „zaliczonych” filmów wybrać tę stówę najlepszych? Zwłaszcza, że masy z nich już nie pamiętam. To jak ktoś się będzie pytał czemu nie wybrałem setki to mówcie, że mam za dużo na głowie i brak czasu. No dobra, zbyt leniwy jestem, dlatego nie ma tego topu.

Czy Essential Killing znalazłoby się w mojej ukochanej setuni? Od razu mówię, że nie. I to nie jest spowodowane tylko i wyłącznie tym, że jest to film polski. Już od dawien dawna (czyli w sumie od roku może) przekonuję się, że z polskim kinem nie jest aż tak tragicznie. Wystarczy tylko dobrze pogrzebać w sensie jak najbardziej pozytywnym. Essential Killing wygrzebała dla mnie akurat sama Wenecja. A skoro Wenecja poleca światu polski film to jak ja jako Polak miałbym go sobie odpuścić?

Wiem co może się w tym filmie nie podobać i długo się nad tym nie zastanawiałem. Brak akcji i nuda. To prawda – jest momentami nudno, ale nie bardziej niż w szpitalu w Leśnej Górze. Sam fakt, że główny bohater nie odzywa się ani słowem przez cały film daje już niemały wgląd w tę sytuację. Powiem więcej – inni też nie kłapią jęzorem na prawo i lewo. Oprócz kilkunastu linijek po angielsku i kilku swojskich po polsku słychać tylko ujadanie psów. Dialogi nie są mocną stroną tego filmu i dobrze. Zapewne tak miało być, że to przejmująca cisza ewentualnie „deptany śnieg” mają budować napięcie.

Główny bohater, Arab ucieka z więziennego konwoju, który wiezie go na następną porcję tortur. Na przeszkodzie oprócz tropiących go strażników więziennych stają mu głównie drzewa i śnieg. Dużo drzew i jeszcze więcej śniegu. Skalę tego problemu świetnie obrazują ujęcia wielkich połaci ośnieżonego terenu z lotu ptaka. Skoro już wiemy, że akcja filmu toczy się w zimie to również głód zaczyna zaglądać w oczy naszemu tajemniczemu uciekinierowi. Zaczyna więc niczym Bear Grylls desperacką walkę o przetrwanie.

O głównej postaci nie wiemy nic. I może właśnie dlatego ciężko z początku się z nim utożsamić. I może później też nie zasypano nas informacjami o nim, to jednak godzina z kawałkiem spędzona z nim robi swoje. Szybko zaczynają się domysły. Kim on jest? Co czuje i myśli? Jaka jest jego historia? Pewne jest to, że towarzyszyło mu zwątpienie. Brak perspektyw choćby i na następne kilka godzin oraz niezaspokojenie tak podstawowych potrzeb jak jedzenie i spanie potrafiłoby złamać każdego.

Nawet w ostatnich minutach Skolimowski nie zdradza nam za kogo mamy brać tego towarzysza. Wróg czy przyjaciel? Niebezpieczny terrorysta czy niesłusznie oskarżony zbieg? Wszystko zależy od widza jak na to spojrzy.

Jest „7”, bo niektóre sceny, ale tylko niektóre naprawdę potrafią znużyć. A mam takie wrażenie, że nie mogły już zostać „wykopane” z filmu, bo nie starczyłoby scen na pełny metraż. I za to należy się nagana. Poprzedni film Skolimowskiego – „Cztery Noce z Anną” jednak bardziej mi się spodobał. Szkoda, że u nas go nie doceniono i tak nie reklamowano.

 

Tytuł oryginalny: Essential Killing

Rok produkcji: 2010

Reżyser: Jerzy Skolimowski

Obsada: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner

Gatunek: Thriller

Ocena: 7/10

sobota, 26 marca 2011, rodion19

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agniecha, *.net.stream.pl
2011/03/26 08:29:22
nie widziałam jeszcze tego filmu, ale liczę na to, że w niedługim czasie uda mi się nadrobić :)
pozdrawiam i zapraszam do siebie
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2011/03/28 17:16:54
Witam serdecznie,
Chciałabym się z Państwem skontaktować, ale nigdzie nie mogę znaleźć adresu mailowego. Już od jakiegoś czasu śledzę Państwa bloga i bardzo by mi zależało na współpracy. Jestem przedstawicielem portalu Apps.pl. Jest to serwis gdzie można prosto i bezpiecznie pobrać programy. Na naszym serwisie kwiecień będzie miesiącem filmowym i bardzo by nam było miło gdyby byli Państwo chętni do stworzenia jakiejś ciekawej akcji z nami. Jeśli są Państwoi zainteresowani proszę o kontakt ewa@apps.pl.
Pozdrawiam
-
Gość: Agniecha, *.net.stream.pl
2011/04/04 19:10:34
jakbyś chciał pisać dla naszego portalu Sztukater.pl lub tez po prostu przesyłać nam swoje recenzje z bloga to proszę odezwij się na maila info@sztukater.pl.

Pozdrawiam
-
Gość: Justyna Barańska, *.sileman.net.pl
2011/04/04 20:10:34
Serdecznie zapraszam do konkursu na najlepszą recenzję lub esej dotyczący zjawisk filmowych. Więcej informacji tutaj: www.wywrota.pl/db/artykuly/18504_konkurs_wywrotowe_kino_redakcja.html
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... stat4u