Blog > Komentarze do wpisu

Ludzkie dzieci

Na ulicach panuje chaos. Wybuchy i ciągłe zamieszki to codzienność. Trwa wojna między obywatelami a imigrantami. Coś takiego jak poczucie bezpieczeństwa jest na wymarciu. Ostatnim krajem, który jako tako jeszcze opiera się anarchii jest Wielka Brytania. Chociaż także i tam egzekucje, porwania i napady to żadna nowość. Jakby tego było mało kobiety nie mogą rodzić. Wszystkie. Solidarnie.

Rok 2027 według Alfonso Cuaróna a właściwie to P. D. James, autora powieści na podstawie, której powstał ten thriller science fiction. W końcu dochodzi do cudownego samozapłodnienia. Po 17 latach tak jak nieznana jest przyczyna bezpłodności tak samo nie wiadomo jak kobieta w końcu mogła zajść w ciążę. No ale zaszła. I każdy chce ją mieć. Ona sama wybiera tajemniczą organizację Human Project, jaką tę, do której się zgłosi. Tam ma nadzieję na fachową pomoc i zrobienie coś z tym fantem (czytaj może uda się wskrzesić porody).

Od strony technicznej film prezentuje się wybornie. Pomogła tu z pewnością świetna praca kamery, która bez ustanku znajduje się w samym centrum wydarzeń, niemal jak Piotr Kraśko, a takie smaczki jak krople krwi na ekranie dodają jej jeszcze większego uroku. Od razu mówię, że fabuła mimo wszystko może nudzić. W zasadzie chodzi o to, żeby dziewczyna mogła spokojnie urodzić a przy tym nie dostała przypadkiem żadnego headshota.

Cuarón postawił tutaj na wiele niedopowiedzeń, co kilku osobom może się nie spodobać. Nie wiemy, czemu kobiety przestały rodzić, jak tak naprawdę w szerszym ujęciu wygląda sytuacja w kraju i na świecie oraz dlaczego Clive Owen przez większość filmu chodzi bez butów. Mi to zbytnio nie przeszkadza, fabuła jest biedna, ale jakoś te niecałe 2h wysiedziałem przed ekranem. A co ja mówię?! Z przyjemnością obserwowałem rozwój kolejnych wypadków, w tym zapadające się budynki i wybuchające bomby.

Podsumowując film lekki mimo, że traktuje o bardzo poważnych problemach. Reżyser nie zagłębia się specjalnie w refleksje na temat przyszłości, nic nie sugeruje. A tak sobie po prostu zrobił futurystyczny thriller, który dobrze się ogląda.

 

Rok produkcji: 2006

Reżyseria: Alfonso Cuarón

Obsada: Clive Owen, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofor, Michael Caine

Gatunek: Thriller

Ocena: 8/10

sobota, 17 lipca 2010, rodion19

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/07/19 09:54:36
To jeden z moich ulubionych futurystycznych thillerów. Możliwe, że mam słabość do Cuarona, bo jego HP jest moją ulubioną filmową adaptacją serii. Trochę szkoda, że Owen ostatnio rozminął się z ciekawym kinem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... stat4u