Blog > Komentarze do wpisu

Za wszelką cenę

Nie będę ukrywał swojej wielkiej sympatii do Clinta Eastwooda. Gość lata temu stworzył świetną kreację Brudnego Harry`ego, a wcześniej jeszcze bezimiennego skurczysyna w spaghetti-westernach Sergio Leone. Następnie wziął się za reżyserię od tamtej pory niemal każdy jego film pozostaje na długo w pamięci widza. Pomimo sędziwego wieku kolejne produkcje wypuszcza niemal hurtowo, a co ważniejsze jakość obrazu absolutnie przy tym nie traci na wartości. Co prawda swój występ w „Gran Torino” zapowiedział oficjalnie jako pożegnalny tym niemniej jednak zarzeka się, że reżyserią zajmował się będzie tak długo jak tylko starczy mu sił. W każdym razie gdybym teraz nie daj Bóg zrezygnował nikt nie miałby mu tego za złe. Już w tej chwili jego dorobek jest imponujący, a on sam od dawna ma stałe miejsce w panteonie najwybitniejszych rzemieślników kina.

W „Za wszelką cenę” wcielił się w rolę podstarzałego trenera, który mimo wielkich umiejętności tak naprawdę w życiu nie osiągnął niczego. Zawsze w tym kluczowym momencie brakuje mu tego decydującego kroku do przodu, brakuje mu wykończenia mówiac żargonem sportowym. Tak było m.in. z Williem, który nie mogąc już dłużej czekać decyduje się na zmainę menadżera i to właśnie z nim, zamiast ze swoim starym mistrzem zdobywa ten wymarzony tytuł czempiona. Jednakże Frankie nie wydaje się być tym faktem głeboko poruszony. Jest raczej typem zamkniętego w sobie profesjonalisty. W tym samym momencie, wydaje się , że jak grom z jasnego nieba, pojawia się nowy kandydat na jego miejsce, a w zasadzie to kandydatka. Dla Maggie Fitzgerald, 32-letniej kelnerki z ubogiej rodziny, boks jest wszystkim co jej zostało. Marzy się jej tytuł mistrzowski i nie dopuszcza innej możlwiości jak takiej, że zdobędzie go właśnie z Frankiem. Ten rzecz jasna nie daje jej na to nawet iskierki nadziei. Nigdy nie trenował dziewcząt i nie najmniejszego zamiaru tego robić. Zawzięcie i całkowite oddanie sportowi jakie zauważa po kilku ładnych miesiącach zupłnego nie zwracania uwagi na dziewczynę w końcu przeważa szalę. Coś w nim pęka i bierze Maggie pod swoje skrzydła zastrzegając przy tym, że kokosów nie obiecuje. Z czasem wytwarza się między nimi dość specyficzna więź. Frankie widzi w niej córkę, która od lat nie chce utrzymywać z nim kontaktu, Maggie z kolei zmarłego przed laty ojca i jedyne oparcie w tym zdegenerowanym świecie. Film bardzo wyraźnie podzielony został na 2 części. Każda z nich różni się znacznie od drugiej. Pierwsza, może nie tyle nuży, co na na pewno nie wybija się niczym specjalnym. Tak naprawdę jest to grunt pod właściwą część filmu. W pewnym momencie dochodzi do nokautu, przełomu, od którego to widzimy trójkę naszych bohaterów w zupełnie innym świetle. Eastwood zrobił to po mistrzowsku. Spełnia swój wielokrotnie powtarzany frazes, coś na kształt głównej myśli – „w boksie wszystko jest odwrotnie, na opak”.

 

 

Hillary Swank w roli Maggie zdumiewa i zachwyca, co zresztą zostało zauważone przez odpowiednie osoby i uhonrowane Oscarem. Oscara za drugoplanową rolę otzrymał także Mordżan „wolny człowiek” Freeman grający byłego boksera, a obecnie sprzątacza, który nieraz przypomni sobie i nam o swojej dawnej pasji. Gry Eastwooda chyba nie trzeba komentować, zagrał na swoim od lat niezwykle wysokim poziomie.

„Za wszelką cenę” to kawał mocnego dramatu i jeżeli nie zaśniecie po pierwszej godzinie finałem będzie z pewnością wniebowzięci. Nie jest to z pewnością najlepszy film cenionego reżysera, ale to tylko świadczy o jego wielkości. Nie tylko dla fanów Rocky`ego, chciałoby się nawet powiedzieć, że zwłaszcza nie dla nich. Oczywiście nikomu przy tym nie ubliżając.

 

Produkcja :Kanada/USA

Reżyseria : Clint Eastwood

Scenariusz : Paul Haggis

Obsada : Clint Eastwood, Hillary Swank, Morgan Freeman, Margo Martindale, Jay Baruchel

Czas trwania : 132

Ocena : 8+/10

 

 

wtorek, 07 lipca 2009, rodion19

Polecane wpisy

  • The King of Kong

    Nie od dziś wiadomo, że rywalizacja jest tym, co napędza wielkie umysły do rozwijania się i dalszego udoskonalania naszej skromnej osoby. Stare rumuńskie przysł

  • Połączenie

    911, jaki jest powód zgłoszenia? Morderstwo, gwałt, włamanie, ale i kot na drzewie czy zgubiony pilot od TV. Ludzie dzwonią na telefon mający oferować prawdziwą

  • Polowanie

    Domniemanie niewinności to jedno z podstawowych praw, z jakim rodzi się każda istota ludzka. Dopóki wina nie zostanie ci udowodniona – jesteś niewinny. Wy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Agniecha, *.net.stream.pl
2009/07/07 15:22:51
niestety nie widziałam tego filmu, ale filmy Eastwooda bardzo mi się podobają ostatnio, np "Oszukana". Muszę to koniecznie obejrzeć, w końcu film oscarowy.
Nadeszły upragnione przez wszystkich wakacje. U mnie cały lipiec upłynie pod filmami, w których występują wspaniale zbudowani mężczyźni. Dominować będą filmy z dwoma mięśniakami - Brucem Willisem i Jasonem Stathamem. Dlatego na początku lipca pojawiły się notki "Szklana pułapka" oraz "Angielska robota". Dziś na blogu znalazły się dwie nowe notki o komiksowych mięśniakach "Hellboy" oraz "Incredible Hulk".
Gorąco zapraszam do odwiedzin i komentowania :)))
pozdrawiam ;***
-
ratyzbona
2010/09/14 01:17:40
Oglądałam tn film z mieszanymi uczuciami ( kolejny film sportowy) aż do zakończenia - to mną autentycznie strząsnęło - naprawdę nie jest łatwo zrobić taki film.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... stat4u